2006 California Pankration Championships

Gallery \ Results

 

May 7, 2006

Santa Ana College

1530 West 17th Street

Santa Ana, CA 92706

 


- Special Thanks go out to J. Frank for the following photographs & results:

 

The 2006 California Pankration Championships were held May 7th at Santa Ana College. 149

competitors of all ages, sizes and abilities entered the tournament. Pankration competition allows body

strikes, takedowns and submissions. The event was run like a wrestling tournament with three mats and

was open to all schools and styles. Almost all the competitors showed great sportsmanship and respect for

each other. The tournament started at approximately 1:00 PM and finished at 6:30 PM. with no significant

injuries or incidents. The next Pankration tournament will be held Aug 20th at the University of San Diego as

part of the World Amateur Martial Arts Games. Competitors from across the country as well as Europe and

South America are expected. More info is at www.fightleague.org.

 

     

 

     

   

More Photos will soon be up at: www.fightleague.org.

 

2006 California Pankration Championships Results:

Top Teams

- Youth Division

  1. Cobra Kai - Las Vegas, NV

  2. Riverside Submission Academy - Riverside, CA

  3. American Freestyle Fight Club - Lake Havasu, AZ

 

- Adult Divisions

  Beginner Men

  1. West Coast Jiu-Jitsu - Oxnard, CA

  2.Cobra Kai  - Las Vegas, NV

  Tie for 3rd place

  3. IMS, Santa Cruz, CA

  3. Sparks Freestyle - Sparks, NV

 

  Intermediate Men

  1. Cobra Kai  - Las Vegas, NV

  2. Gracie Barra Oceanside - Oceanside, CA

  Three way tie for 3rd place

  3. Rojo Jiu-JItsu - Palm Desert, CA

  3. 29 Palms - MCB, 29 Palms, CA

  3. Riverside Submission Academy - Riverside, CA

 

  Advanced Men (Ties all around!!!)

  1. OC Jiu-JItsu - Lake Forest, CA

  1. West Coast Jiu-Jitsu - Oxnard, CA

  2. Gracie Barra Oceanside - Oceanside, CA

  2. Rojo Jiu-JItsu - Palm Desert, CA

  3. Machado Jiu-JItsu  - Tarzana, CA

  3. City Boxing - San Diego, CA

  3. Ground Zero Jiu-Jitsu - Augusta, GA

  3. Cobra Kai  - Las Vegas, NV

 


Individual Results

Youth Division - Ages 6-17 (55 competitors/ 16 divisions)

- Rookie 60 & under

  1. Jesse Gabriel - Shark Tank

  2. Trenton Beyers - American Freestyle Fight Club (Lake Havasu)

 

- Rookie 60 & over

  1. Ronnie Commings - Nor Cal Fighting Alliance

  2. Jesse Gabriel - Shark Tank

  3. Ricardo Smith - Team Frater

 

- Novice 65 & under

  1. Dolan Lambert - Cobra Kai

  2. Dione Cunanah - Cobra Kai

  3. Joseph Rodriquez - Combined Martial Science

 

- Novice 65-76.9

 1. Daniel Opferman - Team Freedom

 2. David Kotik - Makoto Karate Academy

 3. Alex Miller - Team Frater

 

- Cadet 68-92

 1. Dylon Robinson - Cobra Kai

 2. Edan Chen-Zion - Makoto Karate Academy

 3. Nicholas Blatin - Makoto Karate Academy

 

- Cadet 80-94.9

 1. Dylon Robinson - Cobra Kai

 2. Sterling Beauchamp - Team Frater

 

- Cadet 102-107.8

 1. Eric Vargas - Cobra Kai

 2. Stewart Blue - Cobra Kai

 3. Megan Anderson - Cobra Kai

 

- Cadet 110-124.9

 1. Magid Hage - Gracie Barra Oceanside

 2. Richard Romero - Riverside Submission Academy

 3. Xavier Arrey - Riverside Submission Academy

 

- Cadet 124 - 131.9

 1. Richard Romero - Riverside Submission Academy

 2. Dylan Gardner - Combined Martial Science

 

- Cadet over 140

 1. Darren Vincent - American Freestyle Fight Club (Lake Havasu)

 2. Antonio Tringa - American Freestyle Fight Club (Lake Havasu)

 

- Junior 115 & under

 1. Jason Moon - Cobra Kai

 2. Lorne Kirkland - Cobra Kai

 3. Bobby Morales - APEX

 

- Junior 115-124.9

 1. Brian Junker - Riverside Submission Academy

 2. Andrew Hornbeck - Riverside Submission Academy

 3. Ian Comer - Cobra Kai

 

- Junior 125-134.9

 1. Marco Salazar - OC Jiu-Jitsu

 2. Daniel Garcia - Oki Kempo

 3. Jayce Motta - Cobra Kai

 

- Junior 145-156

 1. Cody Tracy - American Freestyle Fight Club (Lake Havasu)

 2. Daryl Mills - Riverside Submission Academy

 3. Casey Montejano - OC Jiu-Jitsu

 

- Junior 157-169.9

 1. Travis Romero - Riverside Submission Academy

 2. Randy Colon - Oki Kempo

 3. Marcos Ruiz - Riverside Submission Academy

 

- Junior 185 & over

 1. David Trujillo - Cobra Kai

 2. Sammy Gonzalez - Riverside Submission Academy

 


Adult Division (94 competitors/ 20 divisions)

Beginner - Less than 8 months training (42 Competitors)

- Flyweight

  1. Brendan Guccione - Gracie Barra Oceanside

  2. William Burton - Sparks Freestyle

  3. Daniel Camera - Next Generation

 

- Bantamweight

  1. David Trujillo - Cobra Kai

  2. Frederick Haley - IND

  3. Ryan Johnson - Sparks Freestyle

 

- Lightweight

  1. Franklyn Porter - City Boxing

  2. Darrin Mathews - Cobra Kai

  3. Channin Tweedy - OC Muay Thai

 

- Welterweight

  1. Richard Mendoza- IND

  2. Joshua Plummer - IND

  3. David Alvarez - IMS

 

- Middleweight

  1. Dennis Chapman - West Coast Jiu-Jitsu

  2. Nick Alvarez - IMS

  3. Jeremy Munoz - OC Muay Thai

 

- Light Heavyweight

  1. Jaquay Bangs - West Coast Jiu-Jitsu

  2. Kenny Fields - Cobra Kai

  3. Dustin Brown - IND

 

- Heavyweight

  1. John Pilvelis - IND

  2. Francisco Aguiera - IND

 

Intermediate - Less than 2 years training (30 competitors)

- Flyweight

  1. Ernie Gonzalez - Rojo Jiu-JItsu

  2. Noah Newbegi - Gracie Barra Oceanside

 

- Featherweight

  1. Ryan Mazon - 29 Palms

  2. Aaron Mazon - 29 Palms

  3. Ryan Meyer - Cobra Kai

 

- Bantamweight

  1. Brian Kanges - Kobra Kai

  2. Ethan Archibald - OC Jiu-Jitsu

  3. Tom Haden - Gracie Barra Oceanside

 

- Lightweight

  1. Hugh Sargent - Gracie Barra Oceanside

  2. Saad Awad - Cobra Kai

  3. Orlando Vidali - IMS

 

- Middleweight

  1. Emmett Olvera - OC Muay Thai

  2. Bobby Avila - Rojo Jiu-JItsu

  3. Nick Nunez - Riverside Submission Academy

 

- Light Heavyweight

  1. Carlos Fuentes - IND

  2. Cartis Stephans - IND

  3. Julian Guerrero - IMS

 

- Heavyweight

 1. Ryan Monaco - Cobra Kai

 2. Ronald Lebreton - Riverside Submission Academy

 3. Jessie Gonzalez - Riverside Submission Academy

 

Advanced - Over 2 years training (22 Competitors)

- Flyweight

  1. Ulysess Gomez - Cobra Kai

  2. Noah Tillis - New Breed

  3. Ernie Gonzalez - Rojo Jiu-JItsu

 

- Featherweight

  1. Scott DeWitt - Cleber Jiu-Jitsu

  2. Lorenzo Parkes - IND

  3. Kyle Hoelcher - Gracie Barra Oceanside

 

- Bantamweight

  1. Nick Willert - West Coast Jiu-Jitsu

  2. Travis Romero - Riverside Submission Academy

  3. Noe Gonzales - West Coast Jiu-Jitsu

 

- Lightweight

  1. Christian Ruiz - City Boxing

  2. Emmanuel Velasquez - Rojo Jiu-JItsu

  3. David Sosebee - OC Jiu-Jitsu

 

- Welterweight

  1. Nathan Murphy - OC Jiu-Jitsu

  2. Mitchell Morris - Chinese Fighting Arts

  3. Adam Lehman - Riverside Submission Academy

 

- Heavyweight

  1. Benjamin Bradley - Ground Zero Jiu-Jitsu

  2. Corey Bennin - Gracie Barra Oceanside

 

 

 

- From Fight League with a little editing from us (color, highlights, etc...)

  Photographs Courtesy of J. Frank (Fight League.org)

 

 

To the Top

 


(5/17/06)